Kāpēc lētākais ne vienmēr ir labākais?
Šoreiz ieraksts būs mazliet provokatīvs, jo temats ir visnotaļ pretrunīgs. Bet kā allaž- šis ir mans personīgais viedoklis un jums ir tiesības tam nepiekrist. Galu galā- arī es neesmu ideāla :)
Bieži nākas redzēt, ka galvenais kritērijs, pēc kura tiek izvēlēts fotogrāfs, ir cena. Un tas nav nekas slikts, jo ļauj uzreiz atšķirot fotogrāfus, kas ir ārpus budžeta. Taču fotogrāfijā bieži vien patiess ir teiciens- "Tu saņem to, par ko maksā", tāpēc šoreiz par to, kāpēc lētākais ne vienmēr ir labākais.
Vispirms es gribētu sākt ar to, ka mans mērķis ar šo ierakstu nav nomelnot lētus fotogrāfus. Gluži pretēji, arī es reiz sāku un arī manas cenas augušas atbilstoši manai pieredzei. Un arī tagad tās ir drīzāk vidējas, nekā dārgas. Es vēlos izskaidrot, kāpēc fotogrāfu cenas tā variē, un ka tas, kurš prasa lielāku cenu, nav vienkārši neģēlīgs mantrausis, kas grib vairāk nopelnīt. Kādā no nākamajiem rakstiem pastāstīšu, kāpēc profesionāli fotogrāfi ir tik dārgi un kā veidojas cena, bet šoreiz par to, kāpēc lētie var atļauties būt lēti.
Protams, galvenais kritērijs fotogrāfa izvēlē ir, vai patīk bildes vai nē. Ja viss patīk un apmierina, tad nav svarīga cena. Jo arī dārgāk ne vienmēr nozīmē labāk. Jāuzticas savai iekšējai sajūtai.
- Parasti mazāku cenu prasa tie, kas ir nesen sākuši savas fotogrāfa gaitas un atrodas vēl protfolio veidošanas procesā. Arī pieredzējuši fotogrāfi mēdz dažreiz piedāvāt bezmaksas sesijas, ja ir vajadzība pēc kādām konkrētām bildēm publicēšanai.
- Otrs variants, kas raksturīgs zemo cenu fotogrāfiem,- tas ir hobijs un piepelnīšanās paralēli studijām vai darbam, nevis bizness. Tie, kam fotografēšana ir darbs, ir atkarīgi no klientu atsauksmēm, tāpēc darīs visu, lai klienti būtu apmierināti, kā arī iegulda savā attīstībā un tehnikā. Ja tā ir tikai piepelnīšanās, fotogrāfs neuzņemas nekādu atbildību un nesniedz garantijas par rezultātu. Visbiežāk tiek izmantota lēta tehnika un netiek maksāti nodokļi.
- Jo mazāka cena, jo vairāk klientu vajag, lai nopelnītu kādu konkrētu summu. Attiecīgi, jo vairāk klientu, jo mazāk laika tiek veltīts individuāli katram no tiem.
- Dārgāki fotogrāfi parasti ir vairāk pieredzējuši un pieļauj mazāk kļūdu, kā arī spēj neapjukt sarežģītās situācijās. Fotografēšana ir joma, kurā ir teju bezgalīgas iespējas augt un attīstīties, tāpēc lielāka pieredze parasti arī nozīmē labākas prasmes. Dārgāki fotogrāfi biežāk arī piedāvā dažādus bonusus, piemēram, palīdz saskaņot apģērbu pirms sesijas, spēj ieteikt labākās vietas u.c. lietas no pieredzes.
- Īpaši svarīga fotogrāfa izvēle ir kāzām, tur pavisam noteikti neiesaku izvēlēties lētāko. Būtu jāraksta atsevišķs raksts, taču pats svarīgākais iemesls- dārgāki fotogrāfi var atļauties strādāt ar labāku tehniku. Jūs taču negribētu, lai visas bildes no jūsu kāzām pazūd? Labi kāzu fotogrāfi bildē ar divām kamerām un visbiežāk tādām, kas bildes saglabā uzreiz divās kartēs.
Protams, kā jau teicu, es nesaku, ka visi lētie ir slikti un visi dārgie- labi, nebūt nē. Arī es uzskatu, ka ir pareizi prasīt mazāku cenu, kamēr vēl mācies. Tomēr aicinu izvērtēt, kāpēc fotogrāfa cena ir tāda, kā ir, un vai jūs apmierina tas, ko par šo cenu iegūsiet. Parasti pie fotogrāfa dodas reizi vai divas gadā, tāpēc ir vērts izvēlēties to, kas tiešām patīk, nevis vadīties tikai pēc cenas. To arī novēlu- katram atrast savu īsto fotogrāfu! Priecāšos, ja komentāros padalīsies, kas ir tavi galvenie kritēriji fotogrāfa izvēlē.