Kāpēc cilvēki nepatīk sev bildēs?
19. februāris, 2018 pl. 14:47,
Nav komentāru
Jums arī tā ir gadījies? Skaties uz sevi bildēs un nepatīk, kaut apkārtējie saka, ka ir skaisti? Šoreiz bloga ieraksts vairāk par psiholoģiju kā fotografēšanu. Kāpēc cilvēki nepatīk sev bildēs?Viena no populārakājām teorijām skaidro, ka cilvēki ir pieraduši redzēt spoguļattēlu. Sevi no malas redzēt nevaram, tāpēc iespaids par sevi ir radies, balstoties uz spogulī redzamo. Kamera bildē tā, kā pasaule mūs redz. Neviens cilvēks nav 100% simetrisks, tāpēc spoguļattēls šķiet svešāds un nepareizs. Vēl jāpiemin tā sauktā "labā puse" un "sliktā puse"- arī seja ir mazliet asimetriska, tāpēc no viena rakursa cilvēks izskatās labāk, nekā no otra.
Par spoguli runājot, jāmin arī tas, ka tā priekšā parasti "savācamies"- ievelkam vēderu, iztaisnojam plecus un skatāmies uz sevi ierastā rakursā. Savukārt, kamera parāda visu, kā ir. Protams, labs fotogrāfs koriģēs pozas un izvēlēsies glaimojošus rakursus, bet ballītēs bildētie kadri ar mobilo telefonu gan var rādīt visai nejauku skatu. Pie tam problēma ne vienmēr ir izskatā, bet gan neveiklā pozā un sliktā gaismā.
No vienas puses, pētījumi pierāda, ka paši sevi iedomājamies skaistākus, kā esam, tāpēc bildes, kas atspoguļo realitāti, nepatīk. No otras puses, paši pret sevi esam piekasīgāki un skatāmies pirmkārt uz trūkumiem, kamēr apkārtējie mūs vērtē koptēlā. Ja kādam nepatīk savs deguns, tad bildēs viņš redzēs tikai to. Interesanti, ka reizēm viedokļi par bildēm atšķiras. Piemēram, pašam patīk viena bilde no piecām, bet tuviniekiem- cita. Cilvēki sevi redz savādāk kā apkārtējie. Ja liekas, ka neviena bilde nav izdevusies, tad ieteikums ir uzticēties citiem, jo pats var būt neobjektīvs.
Reizēm priekšstatu par to, kas ir skaists, ietekmē mediju radītais iespaids par perfektiem cilvēkiem bez trūkumiem, grumbām un pumpām. Šeit gan atšķiras katra fotogrāfa pieeja, cik daudz tiek retušēts. Es pati netaisu plastmasas sejas, tomēr nelaikā uzmetušos pumpu noņemšu.
Cilvēka smadzenes ir konstruētas tā, ka tās tiecas meklēt apstiprinājumu saviem uzskatiem. Piemēram, ja esi iegalvojis sev, ka neesi fotogēnisks, neapzināti smadzenes meklē pierādījumus tam un bildēs saskatīsi tikai slikto. Vienlaikus, pārliecība ietekmē arī uzvedību- ja domā, ka nemāki pozēt un slikti izskaties, atbilstoši arī izturēsies un tas būs redzams bildēs. Arī saspringums, viltots smaids, nedabīga sejas izteiksme neizskatās labi. Fotogrāfa uzdevums ir radīt atmosfēru, kurā modeļi jūtas brīvi un nepiespiesti. Rezultātu ietekmē arī izvēlētā tehnika- piemēram, platleņķa objektīvs tuvplānā kropļo proporcijas un cilvēks izskatās nepareizi.
Kā redzam, ir daudz iemeslu, kāpēc cilvēki nepatīk sev bildēs, un ne visi ir tādi, ko fotogrāfs var ietekmēt. Tomēr profesionāls fotogrāfs zina, kā izcelt cilvēkos skaistāko un notušēt trūkumus, kā arī rada vieglu un brīvu atmosfēru fotosesijas laikā. Pareiza poza, gaisma un apģērbs spēj darīt brīnumus un individuālā fotosesija pie laba fotogrāfa ir lielisks veids, kā stiprināt pašapziņu.
Nepatīk savas bildes un domā, ka neizskaties tajās labi? Uzraksti man un es pierādīšu pretējo! Es ticu, ka visi cilvēki ir skaisti, tikai jāprot to parādīt! Nav nefotogēnisku cilvēku, ir tikai slikti fotogrāfi.